Montrö Sözleşmesi nedir, Türkiye sözleşmeyi feshederse ne olur?

  görünümler 518,096

BBC News Türkçe

9 gün önce

Montrö Sözleşmesi nedir, Türkiye sözleşmeyi feshederse ne olur?
İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla feshedilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içerisinde uluslararası anlaşmalardan çıkılma yöntemiyle ilgili tartışmalar başladı.
Bu tartışmalar kapsamında özellikle Montrö Sözleşmesi bir süredir gündemde bulunuyor.
Son olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, HaberTürk TV'de katıldığı bir programda, Montrö Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı tarafından feshinin mümkün olup olmadığı yönündeki bir soruya bunun "teknik olarak yapılabileceği" yanıtını verdi.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli 104 amiral de haftasonu yaptıkları ortak açıklamada, Montrö Sözleşmesi'nin tartışma konusu yapılmasından kaçınılması gerektiğini söyledi.
İktidarın sert tepki gösterdiği bu bildirinin ardından soruşturma başlatıldı, 10 emekli amiral gözaltına alındı.
Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Montrö Sözleşmesi’nden çıkmayla ilgili halihazırda ne bir çalışmamız ne de böyle bir niyetimiz vardır. Ama gelecekte bu ihtiyaç ortaya çıkarsa, ülkemizi daha iyisine kavuşturmak üzere her sözleşmeyi gözden geçirmekten de çekinmeyiz" açıklamasını yaptı.
Son günlerde tartışmaların odağındaki Montrö Sözleşmesi'nin kısaca anlatmaya çalıştık.
Montrö Sözleşmesi ve Kanal İstanbul ilişkisini mercek altına aldığımız videomuz ise burada: trpost.info/list/video/pa6VaIKKzJ_ciIA.html
BBC Türkçe internet sayfası: www.bbc.co.uk/turkce
Facebook: bbcturkceservisi
Twitter: bbcturkce
Instagram: bbcturkce

YORUMLAR
Ensar ÖZTÜRK
Ensar ÖZTÜRK Saatler önce
Dengeler çoktan değişti bunlar yansımalar. Daha fazlasını göreceğiz. Bir devir kapanıyor.
Erhan Bayar
Erhan Bayar 3 saatler önce
İnsanların kafasını karıştırmak için herşeyi yapan bi akp var Atatürk'ün yaptığı herşeyi yıkmak ve intikam almak ama ömrü yetmez bunların biz burdayız ne mutlu türküm diyene...
İhsan Cuşkun
İhsan Cuşkun 4 saatler önce
Mısırlı bir gazeteci var Sabir Meşhur izlemenizi tavsiye ederim Erdoğanın Kanal istanbulu yapmasının amacı oraya 2 milyon adamı yığmak çünkü savaş zamanında düşman askerleri sivil yerleşimleri kullanamaz mısırda Sisi yönetiminin yaptığı gibi
İhsan Cuşkun
İhsan Cuşkun 4 saatler önce
Montrö boğazlar sözleşmesi bizlere Savaş zamanında egemenlik hakkı tanımıştır ama barış zamanında boğazlardan geçen koca gemilerden ücret almak yasak eğer boğazlarda tam egemenlik kurnak istiyorsak Kanal istanbul yapıldıktan sonra ilerde bu sözleşme masaya konabilir tabi bu kemalist rejim yine engel olmazsa🙂
İhsan Cuşkun
İhsan Cuşkun 5 saatler önce
Montrö yüzünden boğazlardan ücretsiz geçişten ekonomik kaybımız 80 yılda 2 trilyon dolar
ABBAS ABBASİ
ABBAS ABBASİ 11 saatler önce
Montrö sözleşmesi Lozan barış antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir deniliyor. Öyleyse neden boğazlarımız yol geçen hanı gibi. Yabancı ülkelerin gemileri geçerken askerleri silahla gözümüzün içine baka baka poz verebiliyor. Geçen hiç bir ülkenin gemisinde ne var bilmiyoruz. Üstelik tek kuruş ücret alamıyoruz. Bu mu zafer? Almanya hiç bir hakkı olmadığı halde Akdeniz'de yük gemimizde arama yapabilirken, biz boğazlarımızdan geçen hiç bir gemiye dokunamıyoruz. Bugüne kadar hangi gemide arama yapabildik? Şimdi kalkmışlar bu saçma sapan sözleşmeyi zafer gibi yutturuyorlar. Erbakan hocanın dediği gibi; Hadi be oradan..
İhsan Cuşkun
İhsan Cuşkun 5 saatler önce
Bu rejime göre Montrö 2.dünya savaşına girmemizi engelledi.halbuki osmanlyıı 1.dünya savaşına sokan yine bu kemalist rejim
Güner Bedir
Güner Bedir 16 saatler önce
Montrö sözleşm3si bizim kadar herkesin iyiliğine.Kimse cesaret dahi edemez.Lakin 2. bir Kanal açmak topraklarında sınırlarımda deniz sınırlarımda karar bana ait değilse vay gelirde Japonya nın müdahale hakkı çıkar (bırakın bu işleri.Gezi olayları kadar traji komik...)o zaman özgür bir devletiz diye geçinmeyeceğiz.
İslam Arslanoğlu
İslam Arslanoğlu 16 saatler önce
koca koca profösörler hala montrö sözleşmesini anlayamamış kanal istanbul her ne kadar çok masraflı ve getirisi az ve gereksiz bir proje olsada montrö sözleşmesi ile hiç alakası yok montrö çanakkale boğazı ve istanbul boğazını anlatan bir anlaşma yeri belli yurdu belli türkiye kendi topraklarının neresinde olursa olsun kanal açar montrönün önemini yitireceği kanal saros körfezinden karadenize açılırsa olur o zaman çanakkale boğazı marmara denizi ve istanbul boğazı na girilmeden egeden karadenize geçiş yapılır bu bile anlaşmayı bağlamaz o anlaşma o yerler içindir bence rusyayı dizginlemenin bir yoluda böyle bir kanal açmaktan geçer o zaman amerikan uçak gemilerinin geleceği korkusu rusya türkiye ilişkilerini daha dengeler
ȺⱢ๛ƧȺƝƇȺƘ
ȺⱢ๛ƧȺƝƇȺƘ 17 saatler önce
Kazılar başladı arkadaşlar 1,5 ay oldu. Kimsenin haberi bile yok.
Atakan
Atakan 21 saatler önce
Ülkeyi yemeye geldiler, yemeden gitme niyetleri yok. AKP ye oy vermek Amerikaya İsraile oy vermektir.
Saldıray
Saldıray Gün önce
12 adaları Osmanlinin Italyana peşkes çektigini bilmeyip Ismet satti diyen bu zırcahiller eminim ki montroden de çekilmek isterler cunku bilgisiz koyun surusuler reis ne diyosa o derler konu kapanır.Montro Turkiyenin boğazlardaki tapusudur. Siz bu asalaklara bakmayin. 16 yildir oy verdikleri adamlarin turkiyeyi bolmek isteyen /bop/ gruplarin adamlari olduklarini anlinca vayy dicekler de ne fayda..
hakan özen
hakan özen Gün önce
Video ile ilgisi yok ama yaşı küçük olanlar için bir hatırlatma. Bbc pkk'yı en çok destekleyen yayın kuruluşudur.
Fatih mehmet Kurkcu
Fatih mehmet Kurkcu Gün önce
bize bu sözleşeleri dayatan sahibiniz 85 milyon çocugu öldüren elizabeth.Allah ingilizleri yerlebir etsin insallah
mustafa doğan
mustafa doğan Gün önce
Cahil çok oldukça bu ülkenin burnu pislikten çıkmaz ne yazık ki. Sokağa çıksan 100 kişiye montrö sorsan. 5-10 kişi hariç bilmez. Böyle cahil milletle yine iyi dayandı ülke...
vedo kaya
vedo kaya Gün önce
Amerika ile Tayyip Erdoğan hala ortak hareket ediyor sadece sessiz ve derinden gidiyorlar
ceyoz Ceyoz
ceyoz Ceyoz Gün önce
Bunlar birşey bilmiyor,Hakan Ural gerçekleri açıkladı😂
Muttalib Akca
Muttalib Akca Gün önce
Söylediğiniz gibi Sadece Sınırlama yapabiliyoruz . ... Kontrol asla bizde değil
Mujdat Ozturk
Mujdat Ozturk Gün önce
Böyle bir haberi bbc nin yapması çok manidar
TC SON SANCAK
TC SON SANCAK Gün önce
HERKES UYANSIN VE ÇAĞRILARIMA KULAK VERSİN. TAYYİP SÜFYAN VE ONCA SAHTE MEHDİ Yİ MAHSUS ÇIKARIYOR. BENİ PERFELEMEK İÇİN YAPIYOR. BEN BURADAYIM. HERŞEY EKİM 2018 DE BAŞLADI.
TC SON SANCAK
TC SON SANCAK Gün önce
ÇOĞUNUZ BİLMEZSİNİZ. BENİM YAŞIM 30 'A YAKLAŞIRKEN 2018 DE SUSTURULMAK SİNDİRİLMEK KORKUTULMAK ADINA CEZA EVİNE ATILDIM. GİRDİ ÇIKTI İLE KISA SÜREDE ÇIKTIM. VE BÖYLE BU HESAPLAR KAPANMAZ DEDİKTEN SONRADA MÜSİBETLERİ SIRALADIM. ÇOK GEÇMEDİ AKPNİN KÖPEĞİ OLAN CENGİZ İNŞAAT KÖPRÜSÜ ÇÖKTÜ. VS DİĞER MÜSİBETLER ÇOĞALDI. PEŞPEŞE KAZA BELALAR OLDU. KARDEŞLERİM ERDOĞAN SADECE ORTA DOĞU EŞBAŞKANI DEĞİL KENDİSİ BİZZAT DİNSİZ İMANSIZ GÜRCÜ YAHUDİSİ SÜFYAN DIR. BEN İSE TÜRKLÜĞÜN SON UMUDU OLAN BEKLENEN KURTARICIYIM. TEK MEHDİ İSA NEBİ YİM.
TC SON SANCAK
TC SON SANCAK Gün önce
BEN TEK MEHDİ. VE BENDEN BAŞKA DA MEHDİ YOKTUR. HERŞEY EKİM 2018 DE BAŞLADI. EBU SÜFYANI 2019 DA DERDEST ETTİM. TAYYİP GÜRCÜ YAHUDİSİ SÜFYAN DIR. HAKAN FİDAN İRAN ŞİA AJANIDIR. HULİSİ AKAR ABDULLAH GÜL İNGİLİZ DERİN DEVLETİ AJANIDIR. HEPSİNİ İPE DİZİCEM. TEK TÜRKLÜK MEVCUTTUR. ODA ALTARIN OĞLU TARKAN TÜRKLÜĞÜDÜR. DİRİLİŞ KURULUŞ UYANIŞ GİBİ DİZİLER TÜRKLÜĞÜ BALTALAMA ADINA SUNULAN OYALANTI ÖZSÜZ GÖSTERİMLERDİR. BİZDEN DEĞİLLER. BİZLER GERÇEK TÜRKLERİZ. GERÇEK TÜRKLÜK GİZLENİP PERDELENMEKTEDİR. ÇÜNKÜ GERÇEK TÜRKLÜK BİLİNCİ İLE YAŞAR VE YAŞATILIR İSEK DÜŞMANLARIN KORKUSU BU. HEPİNİZİ ÖLDÜRÜCEZ. KAFİRLER BEKLEYİN.
TC SON SANCAK
TC SON SANCAK Gün önce
KISA ÖZET ŞUDUR. 100 YIL EVVEL GELDİLER HİLAFETİ MUHAMMEDİYE DÜZENİNİ YIKTILAR. 100 YIL SONRA ŞİMDİ İSE BAŞKA KILIKTA GELDİLER KONTROLLÜ MODERN HİLAFETİ MUHAMMEDİYE DÜZENİ KURMA PEŞİNE DÜŞTÜLER. AKP TERÖR ÖRGÜTÜ. TAYYİP ERDOĞAN EBU SÜFYAN DIR. GEORGE BUSH DECCALDİR.
Enginsen
Enginsen Gün önce
Kesinlikle yapilmamali. Hicbir faydası olmadığı gibi Türkiyeyi son derece sıkıntılı bir duruma sokar bu iş. Mevcut şartlar değişir yeni bir rejim oluşursa tamamen Montrö masaya yatırılır bu işte de kaybeden Türkiye olur. Ileride ya Rusya ile taraf ya da papaz oluruz. Bu tamamen bir ihanet projesi, TC Devletinin değil olsa olsa Abdnin projesi olabilir. jeopolitik olarak da bir askeri harekatta ada şehri gibi korumasız bir hale gelir Avrupa yakası. 3-5 tane Arap müteahhit mali götürecek diye ülke böyle bir aptalca riske atılmaz. Istanbul boğazının ruhu da kalmaz 2 milyon ekstra nüfusu bu şehir hiç kaldıramaz onu geç Devlet garantisi verilirse kimseyi de zorla geciremeyecegine göre bütün o inşaat masrafları hepsi bizim.cebimizden boşu boşuna cıkmış olur bu ülkenin de ekonomisi bir daha sittin sene rayına oturmaz.
aslı
aslı Gün önce
Ülkeyi araplara satacak herhalde bu arap sevdalıları kim proje acaba tarih gösterecek
Turkish Empire
Turkish Empire 2 gün önce
Montrö değişecek. Bizim izin verdigimiz gemiler sadece geçecek. Şimdiki gibi ipini koparan değil.
Film Film
Film Film 2 gün önce
Satılmadık bir sözleşmemiz kalmıştı
Kubilay ÜLGEN
Kubilay ÜLGEN 2 gün önce
Kanal İstanbul projesi olacak. NOKTA. :)
İhsan Cuşkun
İhsan Cuşkun 4 saatler önce
@Kubilay ÜLGEN şimdi atatürkün arkasına saklanmak bunlarda adet oldu montrö 1936 yılı için zaferdi şimdi yıl 2021 ve yeni türkiye cumhuriyeti var batıya boyun eğmekle tam bağımsızlık olmaz👍
Kubilay ÜLGEN
Kubilay ÜLGEN 2 gün önce
@Ventus Est ismin TÜRK ismi değil iken profil resmin neden ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK? o resmin ardına saklanmakla eline bir şey geçmez. Sende ki de beyin işte:))
Ventus Est
Ventus Est 2 gün önce
beynin olsa önce keşke
trader man
trader man 2 gün önce
Türkiye büyüyüp gelişecek. İlerleyecek...Zoruna gidenin borusuna gitsin. Çekemeyen anten taksın...puhaha..
Ventus Est
Ventus Est 2 gün önce
boomer
selozb1903
selozb1903 2 gün önce
BBC olmasa nerden ne öğreneceğiz Türk kanallar örnek almali Kanal ISTANBUL amerikan projesidir rusyayi irani vurmak için montrö çekilirsek hapi tutarız göz göre göre tehlikeye giriyoruz allah yardımcımız olsun
Muhammet Ali Tecimer
Muhammet Ali Tecimer 2 gün önce
Süveyş ve panama kanallarından adamlar milyar dolarlar kazanırken 100 yıldır nerdeyse bedava elini kolunu sallayarak geçiyor ticari savaş gemisi farketmiyor. Bumu sizin zafer dediğiniz teminat dediğiniz montrö . enayilik den başka bişey değil boğazları teslim etmişiz resmen yol geçen hanı baska bisiy değil. İnşallah fes ederiz bu anlaşmayı birgün o günleri görürüz biz göremesek de
jsjejdjjr iyhrjdnnf
jsjejdjjr iyhrjdnnf 2 gün önce
Türkiye ve hükumet karşıtı propaganda trolleri salmışlar buraya.
Zeynep Hale Yetik
Zeynep Hale Yetik 2 gün önce
Offf offf !
Ali Ramis Döngel
Ali Ramis Döngel 2 gün önce
Montrö sözleşmesi bugün gündemde değil ama yarın gündeme gelebilir. Montrö den cıkarsak ülkeyi savasan sokarız. Sırf ABD Karadenize girmesi için böyle bir sey yaparsak ilerisi cok zor.
Yiğit Yılmaz
Yiğit Yılmaz 2 gün önce
Dış güçler atağa geçmiş görüyorum ki bizim cahil toplumda bunları şak şaklıyor devam edin koyun sürüsü
mustafa aydın
mustafa aydın 2 gün önce
Çanakkale’de savaşı kazan 250 kiloluk mermi taşı savaş gemisini vur savaşı kazandık diye bayram yap ama boğazın güvenliğini el edeme bu nasıl bir Zafer bu nasıl bir çelişki
İbrahim Erol
İbrahim Erol 2 gün önce
Türkiyenin montrö yü bozmak için gücümü var orada garantör devlet Rusya yaaaaa varrrr 93 harbi ile Osmanlıyı ruslar yıktı,
Zafer Çalışkan
Zafer Çalışkan 2 gün önce
"Marmara Denizi ve boğazlar bizim toprağımızdır. Montrö kalkarsa iç su rejimi uygulanır. O zaman tüm kurallar Türkiye tarafından konur. Diğer devletlerin bunu bilmesi lazım." DOÇ. DR CİHAT YAYCI Yani arkadaşlar o kadar devlet neden bu anlaşmadan bu güne kadar çekilmedi? Çünkü serbest geçiş hakları var. Ic su rejimi uygulanacak yerden ücretsiz geçiyorlar avantajlarina olduğu için çekilmediler. Karadeniz ülkelerinin de isine geliyor çünkü Karadenize askeri gemilere sınır koyuyor. Türkiyenin işine gelen nokta abd savaş gemisini sokamadiginda bizi tehdit edemiyor çünkü uluslararası sozlesmeden sokamiyor. 2. Dünya savaşında tarafsız kalmamizi da bu sözleşme korudu. Fakat montrö olmazsa olmaz değildir. Bm ve heryerdr Türkiye toprak bütünlüğü tanınmış ve deklare edilmiştir. Boğazlar Türkiyenin toprağıdir Marmara Denizi iç su sınıfına girer ve bu sozlesmeden ülkeler çekilirse veya çekilirsek. O kalıcı madde falan hikaye iptal olmuş sözleşmenin kalıcı maddesi olamaz bunlari cihat yayci söylüyor. İç su rejimi uygularsak hem para alırız hemde gecislere sadece kendimiz karar veririz fakat bu Türkiyeye politik zorluk getirecektir abd savas gemisi sokmak isteyecek rusya engellememizi isteyecek arada kalacağız. Bundan dolayı sözleşme bir başkasi iptal etmek isteyene kadar devam etmeli ama iptal etmek isteyenler de iç su rejimi uygulanacağını bildiği için bu kadar senedir çekilmek isteyen olmamıştır. Japonya dışında
Sami Deniz
Sami Deniz 3 gün önce
Panadan ücretli geç, süveyşten ücretli geçen boğazlardan beleş geç, oh ne güzel dünya
Ventus Est
Ventus Est 2 gün önce
@hakan hakan bırak uğraşma bu koyunla
hakan hakan
hakan hakan 2 gün önce
@Sami Deniz Beleş kanal olmuyor işte o çapsız. Doğal su yolu oluyor. İngilizin elinde boğaz var çapsız. Cebelitarık boğazı:))))) üstelik bizim ki gibi, 6 Ülke'yi bağlamıyor, bütün dünyayı bağlıyor. Doğal su yolu olduğu için, para alamıyorlar:)))))))) Başka komik tespitin var mı çapsız. Yaz da biraz daha gülelim.
Sami Deniz
Sami Deniz 2 gün önce
@hakan hakan tamam ya işte hazır elinde beleş yapılmış bir kanal var, bu boğaz ingilizin elinde olaydı para vermeden geçemezdin zaten o yüzden adamlar sevr de boğazı işgal ettiler bura benim dediler çok bilmiş zavallı,
hakan hakan
hakan hakan 2 gün önce
Sevgili cahil kardeş. Panama ve Süveyş, milyarlarca dolar harcanarak, yapılmış KANALDIR. Bizimkisi ise BOĞAZDIR. Daha arada ki farkı bilmeden, yorum yapacak, cahil cesaretine hayran kaldım. Günümüz Türkiye'si nin bir özetisin.
Cezeri
Cezeri 3 gün önce
Türkiye isterse çekilir sıkıntı yok !...
Dursun DEMİR
Dursun DEMİR 3 gün önce
Montre den filan çekilme yokki kim nerden çıkarıyor kanal istanbulla pasif gelir sağlama peşindeler suveyş gibi panama gibi
Batın Topbaşoğlu
Batın Topbaşoğlu 3 gün önce
Kim ne derse desin ister gavur medyası diyin,ister yalancı medya bu tarz kanallar olmasa doğru düzgün çoğu bilgiyi öğrenemeyeceğimiz kesin
#siiryürekte #poeminly
#siiryürekte #poeminly 3 gün önce
dışişlerine kpds ile alınan memurların dörtte üçü şu kadar bilgiye sahipse saçlarımı kazıtırım. türkiye’nin sıkıntısı bir sömürge ülkesi mantığında kritik kurumlarına memur alması ve onları donanması gerekenlerle donatmamasıdır. yoksa siyasetçi her şeyi söyler o ayrı.
Kemal Seyyahi
Kemal Seyyahi 3 gün önce
Türkiye beleş ülke nasıl olsa Her türlü gemi bedava gelip geçiyor
Cihan Bayram
Cihan Bayram 3 gün önce
Montrö antlaşması ni anlatan BBC ne kadar manidar
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
Ahaber izle sen.
Ismail Rizazede
Ismail Rizazede 3 gün önce
montrönun baypas olması için. Çanakkaledende kanal açılması lazım.
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
Amerika Montrö'yü bypas etmek için, onu da yapar, merak etme sen.
Furkan Gürünlü
Furkan Gürünlü 3 gün önce
Oruç tutarken vücut geliştirme ve spor ile ilgili ücretsiz eğitici bilgiler için benimle iletişime geçebilirsiniz 👍🔥🔥🔥
Yalnız Kalmış X
Yalnız Kalmış X 3 gün önce
Montrö' nün iptali kendi ayağımıza sıkmamıza neden olur. Bir daha böyle bir yanlıştan dönülmez de. Montrö' nün iptali boğazları riske sokar. Denizleri güvensizleştirir. Bunu lütfen anlayın.
Elite lover Roberto
Elite lover Roberto 3 gün önce
Boğazların ismini ilk kez Türkçe duydum Azerbaycanda bile o boğazlara Dardanel ve Kerç boğazları diyorlar. Malum Sovyet zülmünde yaşadık. Ama bence bazı konularda iyi ki, yaşadık. Toprak ağalarının zülmü bitti, aşiret ve mafya kavgası yok. Mis gibi
Selahattin KARLI
Selahattin KARLI 3 gün önce
Ülke bizim ister kapatır ister açarız. Korkma diye başlayan istiklal marşını unutmayınız
Beyza Çoksoylu
Beyza Çoksoylu 3 gün önce
Herkes bir şeylerin farkında olmasına ve yönetimden içinde bulunduğumuz durumdan şikayetçi olmasına rağmen yıllardır sandıktan aynı sonuçların çıkmasının 2 nedeni olabilir. Ya insanlar 3 maymunu oynayıp bilinçsizce oy kullanıyor ya da iktidarın karşısında güçlü bir muhalefet yok. Sizce sorun hangisi?
Eyüp Çiçek
Eyüp Çiçek 3 gün önce
Boğazlarla ilgili tüm antlaşmalardan çekilmemiz lazım .Tüm gemilerden para almamız lazım ve istemediğimiz gemileri geçirmememiz lazım
hakan hakan
hakan hakan Gün önce
@Eyüp Çiçek Biz bu sayede, dünya üzerinde boğaz geçişinden, para kazanan tek Ülkeyiz.
Eyüp Çiçek
Eyüp Çiçek 2 gün önce
@hakan hakan Uluslarası hukuk sadece bizim için mi geçerli Dünyadaki tüm boğazı olan ülkeler kendi boğazlarını kontrol ediyor. Her ne olursa olsun hiçbir anlaşma yararımıza değil.
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
Öyle olmuyor işte o işler. Klavye başında kolay gözükebilir ama, uluslararası hukuk var.
Gökhan
Gökhan 3 gün önce
Ant network :Leaders Eagle Network:unal TİME STOP:ggokhan Bee:unalgkhn Bitranium:46BFE2ED0F9 Zaman kaybetmeyin sizde kazin Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Batman
Batman 3 gün önce
Montrö, imzalandığında 5 yıl sonra olması lazım sanırım taraflardan herhangi birinin bildirimi ile tekrar masaya oturulabilir montrö askıda olan bir andlaşmadır, Ve Cumhurbaşkanı Anayasal, Temel hak ve özgürlükleri ilgendiren konularda kararname ile fesih yada ilgada bulunamaz Anayasaya aykırı bir durum bu ama kim takıyoki bunu?
Tayfun Can
Tayfun Can 3 gün önce
Kanal yapılırsa abd Çin Rusya AB nin iplerini eline alırsın. Bir düşün rusyaya suriye de beni rahat bırak yoksa kanaldan abd savaş gemilerini geçiririm dediğini. Yada abd ye beni Akdenizde ege de rahat bırak yoksa kanaldan Rus savaş gemileri ve denizaktılarını istediğim süre ile istediğim tonajda ak denize egeye salarım de Çine aynı vb... Burda hesap geçeçek Yük gemilerinde para almak değil daha büyük Bi düşünce var hala anlamadınız mı gençler
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
Kardeş, sen anlamamışsın. Rus gemisi tabi ki geçecek, zira Karadeniz'e kıyıdaş Ülke. Montrö zaten Karadeniz'in güvenliğini sağlıyor.
Muhammet Turan
Muhammet Turan 3 gün önce
Türkiye Rusya için önemli bir ülke
Ömer Tarhan
Ömer Tarhan 3 gün önce
Herkes kendini milli sayıyor ama asıl sorun herkesinin milliyetçiliği Türk milliyetçiliğinden ziyade ideolojik bir milliyetçiliğe dayanıyor.Yani senin milliyetçiliğinle benim milliyetçiliğim aynı değil.Iktidar olanın milliyetçiliği geçerli sadece..Bunu kimse dile getirmiyor ama karşıdakini karalamadan geçemiyor. Artık kendinizi kandırmayı bırakın !..
Zafer Kulagu
Zafer Kulagu 3 gün önce
Lozan ve Montrö anlaşmasını tartışmaya açmak , vatan hainliğidir.
Zafer Kulagu
Zafer Kulagu 3 gün önce
@rejep ahmedow hiç merak etme. Yakında aynı bayrak altında birleşeceğiz. NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE
rejep ahmedow
rejep ahmedow 3 gün önce
@Zafer Kulagu RTE gibi diktatorlar kardes TCnin gelecegi olmaz kardes. Size fakkat guyc ve guvve arzu ediyorum. Turk aleminde demokratiya ve azadlik olsun
rejep ahmedow
rejep ahmedow 3 gün önce
@Zafer Kulagu sevap Ataturkin imagi RTE gibi diktatorlar ucun coh pis sey, ona gorede onlar o imagi yok etmeyin zorunda
Zafer Kulagu
Zafer Kulagu 3 gün önce
@rejep ahmedow bunlar sizin dışarıdan görüp bildiğiniz gibi değil kardeşim.
Zafer Kulagu
Zafer Kulagu 3 gün önce
@rejep ahmedow belki bilginiz yoktur sizin. Bunlar TC ibaresini tabelalardan kaldırdılar. Okullarda Türk andı okunurdu. Ne mutlu Türk’üm diyene denirdi. Bunlar yasakladı. Bu gün okunmuyor. 30 Ağustos Zafer bayramı yıllardır kutlanmıyor mesela Türkiye’de. Her fırsatta Türk’ün atası Atatürk’e hakaret ediyorlar. Milli günlerde Atatürk posterlerini bilinçli olarak ters asıyorlar.
Yusuf Yazıcı
Yusuf Yazıcı 3 gün önce
Montrö nün kaldırılması demek NATO-amerikan gemilerinin Karadenize dolması demek ee buna Rusya da göz yummaz yıllardan beri Karadeniz'de barışı bu anlaşma ile koruyoruz galiba rahatlık götümuze batıyor
heya yurk
heya yurk 3 gün önce
Montrönün kaldirilmasi direk rusyaya savaş açmamiz gibi birşey.
ferhat dikmen
ferhat dikmen 3 gün önce
Pamukkale Üniversitesinde 2015 yılında seçmeli olarak inkilap tarihi dersimize Doc. Dr.Umut Karabulut hocamız girdi . Kendisinin uzmanlık alanı Cumhuriyet Tarihidir . Bize o derste Lozan Antlaşması hakkında ortalıkta dolaşan safsataları anlattı , yok 100 sene boyunca maden çıkaramayacakmışız, gizli maddelerin olmadığını vs anlattı ayrıntısıyla kanıtlarıyla .Daha sonra Kanal İstanbul projesinden bahsetti durduk yere gündemde olmamasına rağmen .Şu anda Montrö Boğazlar sözleşmesinden dolayı ticari gemiler vs neredeyse hiçbir harç parası ödemeden geçebiliyor , antlaşmada şöyle bir madde varmış bunun gerekçesi olarak " BAŞKA BİR GEÇİŞ YOLU YA DA ALTERNATİF OLMADIĞI İÇİN . " . Hocamız "Eğer bu kanal yapılırsa Türkiye diyecek ki bak yeni bir alternatif var , Artık ticari gemileri vs artık kanal istanbul dan geçirmeyi zorunlu tutuyorum !" diyerek yılda milyarlarca dolar para kazanacak süveyş ve panama kanalında olduğu gibi . *Kendi düşüncelerim değildir bize anlattıklarını aktardım ,doğrudur yanlıştır bilmiyorum .
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
Senin hoca, tek bir bilimsel makalesi olmadan, siyasi ilişkilerle hoca olanlardanmış. Çünkü size anlattığı şeylerin tamamı, palavra. Hoca yapanlara borcunu ödüyor.
esər
esər 3 gün önce
Ne çakal bir kanal montrödwn beri bizim kontrolümüzdeymiş Fatih Yavuz Kanuni zamanında kimin kontrolündeydi
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
Kıyaslama yapmak için, 600 sene geriye mi gitttin? Fatih zamanında bizim kontrolümüzdeydi. Eeeee?
Ali Agbulak
Ali Agbulak 3 gün önce
Kanal İstanbul'u savunduğumdan değil ama İngiliz aklı ile kanalın yapılmaması için kamuoyu oluşturmaya yönelik hazırlanmış bir video.
erşan ildiz
erşan ildiz 3 gün önce
Bugün A haberde montro antlaşması ile toprak kaybettik diye bi haber gelsr inanacak okadar çok sığır tanıyorum ki o yüzden montro karşıtı olanlari ciddiye almayin derim
Murat Şan
Murat Şan 3 gün önce
Ekonomiyi batıran, fabrikaları satıp işçiyi bitiren adamlar; üç beş geçiş ücreti için boğazların askeri güvenliğini fesh etmeye çalışıyor. Komedi filmi gibi anasını satayım.
KORAY
KORAY 4 gün önce
BBC Sizin Misirin kontrolündeki Suveyse de konu acsaniz da insallah ibret alsa Bitmedi Gelmis Kendini Feda eden Reisin resmiyle cahil toplamasi yapmayın tek karakter genel ahlaka uygun olandir Son Bu insan dir(Reis) demeye agziniz gitmiyor
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
Sn Sığır. Süveyş'le Montrö'nün ne alakası var?
Devran Bal
Devran Bal 4 gün önce
Montre anlaşmasını içerini okuyan var mı içinizde ?
Devran Bal
Devran Bal 4 gün önce
Türkiyenin o zamanki posta gazetesi aynı Alman Der Bild gazetesi gibi çok ama çok güzel bir yalan hikayesi yazmış Montre hakkında , biz bugazlarda montre zaferini elde etik diyar , milleti çok fena uyutmuşunuz CHP emde Çok Güzel bir şekilde yalanlarınız aynı bir uyku hapı gibi millete içirip milletin haklarına tecavüz etmişiniz. Pess beee
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
Dünyanın en kolay kandırılan zevatı, tespit yapmış:)))))) Montrö'yü kaldırıp, yine çaktırmadan, abd'nin kucağına oturmaya bahane arıyorlar:)))) 6. Filoyu kıble yapıp namaz kılanlar, dolmabahçe'de yine 6. Filoyu görmek istiyor. Derdiniz belli oldu.
Reşit Parlak
Reşit Parlak 3 gün önce
daha yazı yazmayı beceremeyen adam bize akıl veriyor, gülünç.
yunus emre
yunus emre 4 gün önce
Söyleyin yalanları anlatın gerçek olmayanları İngilizin kurduğu haber kuruluşundan ne olur Montrödan önce sizi kaldırması lazım.
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
Gayet net anlatmışlar. Sen neresini anlamadın? Söyle ben anlatayım.
Halil İbrahim GÜL
Halil İbrahim GÜL 4 gün önce
Bbc den beklenen bir video olmuş. Turkiyenin aleyhine gelişebilir mış. Hadi len bundan daha kötüsü nedir. Kimseye geçemezsin diyemiyorsun. Bu videodaki lerin kim olduğu belli hepsi soros un çocuğu. Bu muhalefet neye kötü diyorsa bu ülke için iyidir. Durmak yok yola devam REİS
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
@Halil İbrahim GÜL Montröcüler diye bir tabir yok. Montrö'nün Türkiye'nin güvenlik tapusu olduğunu bilen, Türk'ler, ve bundan rahatsız abd'ye yardım ettiğinin dahi farkında olmayan ahmaklar var. Allah kştap diye sizi kandıranlar, sizi Soros'un da, İsrailin'de kucağına oturtuyor. Bu kadar rezilsiniz. Kanal İstanbul'a gelelim. Eğer sadece klasik beton projesi ise, sıkıntı yok. Ama abd'nin karadenize çıkış projesi ise, abd katar projesidir. Benden bir tavsiye, Allah kitap deyip, siz cahil cühelayı, abd'nin kucağına oturtanlara dikkat edin.
Halil İbrahim GÜL
Halil İbrahim GÜL 3 gün önce
@hakan hakan Kendini yırtmaya gerek yok bizim dost düşman algılama sistemlerimiz yerli. Sen aşağılama ve hor görme hastalığından kurtulursan dediklerime cevap verirsin. Reis bu ulk3nin bekası için her şeyi yaptı yapıyor, çok basit bu gün kanal istanbul a kim karşı ise montrö ya o sahip çıkıyor.
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
@Halil İbrahim GÜL Çünkü cahilsiniz. Dünyanın en kolay kandırılan zevatısınız. Montrö Türkiye'nin güvenlik tapusudur. Montrö sayesinde, abd Karadeniz'de üs kuramıyor. Montrö sayesinde, Karadeniz, dünyanın en sorunsuz denizi. Montrö sayesinde, abd'nin hakimiyet kuramadığı tek deniz, karadeniz. Ege ve akdeniz'de Abd bizi kuşatmış durumda. Yunanla, israil'le tatbikat yapıyor sürekli. Peki neden karadeniz'de yapamıyor? Çünkü montrö var. Farkında bile değilsiniz, kendinizi Soros'a satmışsınız. Bu kadar ahmak olmayın.
Halil İbrahim GÜL
Halil İbrahim GÜL 3 gün önce
@hakan hakan Montroyu savunan camianın kanal istanbula karşı olmasi bunlarin da abd den turkiye için demokrasi beklemesi kimin ne safta olduğunu çok açık ortaya koyuyor. Sorun sizin gibilerin bu memlekette bizim gibileri hep cahil görmeleri. Sizin cahilliginiz de bu memlekettin insanının ne kadar zeki ve basiretli olduğunu bilmemeniz.
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
@Halil İbrahim GÜL Montrö'ye zerre bilmeden saldırmak, hem cehalet hem ihanettir. Posta koydu falan, bunlar cahil cühela kandırma hikayeleri. Montrö'den rahatsız olan, bir abd, bir siz:)))))) Sebebini hiç düşündün mü?
OĞUZ-HAN TARIK ÖZ-ATA
OĞUZ-HAN TARIK ÖZ-ATA 4 gün önce
Plip videosu yorumları kapalı neden korkuyorsunuz. Demokrasi, özgürlük, ifade hürriyeti nerede? Yoksa hepsi dünyanın "en kullanışlı yalanları mı? " Kendini şirin göstermeye çalışma bbc...
mustafa Melih
mustafa Melih 4 gün önce
Amerika 'yı boğazdan geçirmeyen montrö ye selam olsun.
Asya YEŞİL
Asya YEŞİL 4 gün önce
Kanalı Açalım bugün olmazsa 100 yıl sonra açılacak kanal yine montrö gündeme gelecek Möntröye ayar çekilmeli zaten tam bizim istediğimiz gibi bir anlaşma değil o kadar şehit verdik daha iyisi olmalı
Harun Aygoz
Harun Aygoz 4 gün önce
Allah aşkına bu bbc kime hizmet ediyor. Benim devletim neden diğer boğazı olan avrupa ülkeleri gibi geçen gemilerden vergisini alıpta vatana millete fayda sağlayamıyor. Bunu neden bir Türk evladı sormuyor.
Selahattin Kara
Selahattin Kara 4 gün önce
5.22 türker ertürk bu adamı iyi tanıyın suriyenin kuzeyinde radikal islamcı örgütler olacağına laik yapısını bildigimiz kürt pyd gibi grupların olması daha iyidir diyecek kadar öngörüsüz biridir. Türkiye böyle çok bilmislerden çok çekti
sabri turfanda
sabri turfanda 4 gün önce
Kanal İstanbul projesi ilk ilan edildiğinde olası İstanbul depremini tetikler denerek karşı çıkıldı beklenilen tepki gelmeyince, bu proje katarlılar ve rantçıları zengin etmek amacıyla yapılmıştır ve hiç bir getirisi olmamasına rağmen ülke ekonomisine büyük yük getirecek dendi yine istenilen tepki oluşturulmadı, şimdide hiç bir hükümet yetkilisi böyle bir durumdan bahsetmemesine rağmen montrö yü dillendirip kanal İstanbulu yapımı engellenmeye çalışılıyor. Kanal İstanbul ülkemize ne getirir ne götürür idrak edecek bilgim yok ama yapılmaması için bağzı kesimler bu kadar debeleniyorsa şundan kesin eminim demekki ülkeye büyük faydası olacak. Yapılmasın diye o kadar yırtındılarki kanal İstanbul yapılırsa tavuklar kısırlaşacak Çin den sunni yumurta ithal etmek zorunda kalacağız deseler şaşırmam artık.
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
@sabri turfanda Diğerleri ile farkınız şu. Siz bilmeden veriyorsunuz:)))) Çünkü dünyanın en kolay kandırılan zevatısınız. Allah kitap, yerli,milli diyerek verditiyorlar size. En komiği de bu. Montrö'den tek rahatsız olan siz ve abd:)))))) 6. Filoyu kıble yapıp namaz kıldığınız günleri özlediniz. Dolmabahçe'nin önüne abd donanmasını, tekrar dizdirtmeden, rahat etmeyeceksiniz. Anlaşıldı.
sabri turfanda
sabri turfanda 3 gün önce
@hakan hakan birde şöyle bir durum var kanal İstanbulun yapımını abd isteseydi o kanalın yapımı yıllar önce bitmiş olurdu. Bu kanalın yapımı ilan edileli yıllar geçti ve hala yapılamadığına göre bu kanalın yapımını sadece abd değil avrupa da , rusyada istemiyor demektir. Onların istememesi benim istemem için yeterli bir sebep.
sabri turfanda
sabri turfanda 3 gün önce
@hakan hakan 42 yaşındayım ve o yapılmasın diyenlerin yıllarca arka taraflarını abd ye verdiklerine canlı şahidim. Haaa biz yıllarca verdik aynı hatayı siz yapmayın diyorlarsa onu bilemem lakin şunu biliyorum ki o yapılmasın diyenler iktidara ilk geldiklerinde yine arkalarını abd ye vermiş olacaklar. Zaten arkalarını abd ye vermeden iktidara da gelemezler.
hakan hakan
hakan hakan 3 gün önce
Yapılmasın diyenler, arka tarafınızı yine abd'ye vermeyin diye yapılmasın diyor.
Farzad fn
Farzad fn 4 gün önce
Eğer bbc+chp+pkk onayliyorsa sikinti buyuk
Taraflı Tarihçi
Taraflı Tarihçi 4 gün önce
Lozan da yalan montrö de.. Bunu şimdi konu diğe değil yıllardır üzerinde çalıştım için biliyorum, ama kafa patlatıp anlatmak zor herkes bildini okuyor
Cxxx Xxx
Cxxx Xxx 4 gün önce
Kanal İstanbul'un tek amacı ABD'yi karadenize sokabilmek hatta kanal istanbul projesinin maliyetini bizzat ABD karşılayacak giremediği tek deniz orası.ABD artık Rusya'ya yakın olmak sıcak temas sağlamak istiyor orada gücünü ve egemenliğini sağlamayı hedefliyor.Hatta Rusyanın oradaki mutlak hakimiyetini kırmak istiyor.Bu da olası kanalda epeyce savaş gemisi görebileceğimiz hatta videoda anlatıldığı gibi Rusya'nın deniz kuvvetlerine haddinden fazla yatırım yapmasına neden olacak.Amaç katarlara arsa satmadan ziyade bu.
Muhammer Yozgat
Muhammer Yozgat 4 gün önce
Daha iyisi varken neden iyi saydığınız la yetinelim ?? Montrö Lozan kendi dönemleri çerçevesinde başarıdır fakat bugün ki TC devletinin milletinin gücüne istiklâline gölge düşürücü konumdadır her 2 antlaşma da önemini geçerliliğini yitirmişdir aksini iddia edebilen insanlar Türklüğün temel anlam ve önemini kavrayamamış itikatsızsız insanlardır.
Uzeyr N.
Uzeyr N. 4 gün önce
Şuraya gelip ülkeyi yönetenlere sallayanlar bu kanal Türk kanalı değil haberiniz olsun . Türkiyenin çıkarları için faaliyet göstermiyor yani onu bilin.
Enes Empire
Enes Empire 4 gün önce
Dünya üzerinde en çok bizi ilgilendiren şu sözleşmeyi daha elin İngilizinin sayfasından öğreniyoruz böyle olunca tabi onun bakış açısıyla yaklaşıyoruz olaya
fasülyedekikurt
fasülyedekikurt 4 gün önce
aman ne büyük iş yapmışlar abd savaş gemileri giremez giremiyormuş. iyide hangi gemi geçiyordu hangisini arayabiliyoruz. yapıştırıyor lar bir etiket gemiye koyuyorlar içine her türlü malı veya mühimmatı hadi yallah geç 2 boğazdan bedavaya giçip gidiyor
Mehmet Aksoy
Mehmet Aksoy 4 gün önce
Ağa BBC Montrö güzel çünkü boğazlar Türkiye'nin değil diyor. Mankurtlaşmış Türkler alkışlıyor! Beyler sakin olun Güçlü Türkiye yeri geldiğinde Boğazların kimin olduğunu gösterecek inşallah!
Ercan Enginar
Ercan Enginar 4 gün önce
Şu konuşan kadın; hiç bir şekilde aklî bir siyasete sahip değil. Konuya hâkim bile değil. Iskembeden konuşuyor. Montrö ile ilgili yazılan bildiriye bile vakıf değil. Ve tabiki diğerleri. Montrö konusu önemli ve geri adım zaten atılmaz. Bu bizim kendimize kurşun sıkmamız demektir. Yazının ve konunun içeriğini bilmeyen sığ kafalar malesef çok. Asla ve asla bu ülkenin bütünlüğüne göz dikecek kim olursa olsun, gözünü oyarız....
temel idrisoğ
temel idrisoğ 4 gün önce
Kanal istanbul ihtiyaçtır nokta .
Göksu HAMARAT
Göksu HAMARAT 4 gün önce
Tek kuruş geçiş ücreti alınmayan dünyadaki tek su yolu. Diğerleri enayi biz akıllıyız.
kazıcı lar
kazıcı lar 4 gün önce
montrö laiktir laik kalacak
Recep AKTÜRK
Recep AKTÜRK 4 gün önce
ÖNCELİKLE CUMHURBAŞKANIMIZ MONTRÖ SÖZLEŞMESİNDEN ÇIKMAK GİBİ BİR DURUM OLMADIĞINI, EĞER MONTRÖ'DEN TÜRKİYE LEHİNE BAŞKA BİR ANLAŞMA YAPILIRSA ÇIKABİLİRİZ.DEDİ.
Recep AKTÜRK
Recep AKTÜRK 4 gün önce
ÖNCELİKLE CUMHURBAŞKANIMIZ MONTRÖ SÖZLEŞMESİNDEN ÇIKMAK GİBİ BİR DURUM OLMADIĞINI, EĞER MONTRÖ'DEN TÜRKİYE LEHİNE BAŞKA BİR ANLAŞMA YAPILIRSA ÇIKABİLİRİZ.DEDİ.
Ömer Acar
Ömer Acar 4 gün önce
Ya onu bunu bırakın biz geçen gemiden niye para alamıyoruz yol geçen hanı gibi boğaz birde ücretsiz kılavuz veriyoruz paso boş yorum Yok savaşta bilmem nolacakmış yok o yok bu biz boşuna mı ka döktük bedava gemi geçecektide çanakkalede niye savaştık
velsa gonza
velsa gonza 4 gün önce
Emekli amiraller bir kukla, aralarındaki basit mesajlaşma doğu Perinçek grubu tarafından "bildiri" başlığı ile medyaya servis edildi. Emekli amiralden de korkacaksanız niye "devlet yönetiyoruz" diye dolaşma hakkınız yok. Yoksa yine mi kandırıldılar?
Emre Yaya
Emre Yaya 4 gün önce
BBC yine buram buramm HAİNLİK KOKUYON HAKKINI VERIYON AMA
Mami Senpai
Mami Senpai 4 gün önce
ya bi sg
Osman Hafiftengariban
Osman Hafiftengariban 4 gün önce
Ben bu ülkenin büyümesi için her türlü bedeli ödemeye razıyım uykusuzluğa yorgunluğa üşümeye hepsine razıyım yırtıp atın artık kendi su yollarımızdaki uluslararası prangaları Rusya tonlarca silahı gözümüzün önünden Suriyeye taşırken hiç mi rahatsız olmadınız herkes hiçbir ücret ödemeden boğazlarımızdan gelip geçiyor Süveyş kanalından Panama kanalından gecebiliyor mu biraz akıllı olun olum petrolümüz doğalgazımız yok veya kısıtlı ama elimizde boğazlar gibi bi madenimiz niye beleşe niye kullandıralım iyi niyetli düşünün
hakan hakan
hakan hakan 4 gün önce
@Osman Hafiftengariban Bu, bizim çapsız siyasetçilerin kararına bırakılamayacak kadar önemlidir. Abd gemisi gelince, yok diyemeyecek, bu sefer karadenizde de kuşatılacaz. Abd ye hizmet etmeyi bırakın.
Osman Hafiftengariban
Osman Hafiftengariban 4 gün önce
@hakan hakan ticaret gemilerine serbest olsun ona kimsenin bir şey dediği yok ama savaş gemileri ve silah taşıyan gemiler bizim iznimize tabi olmalı
hakan hakan
hakan hakan 4 gün önce
@Osman Hafiftengariban Bunun Montrö ile alakası yok.
Osman Hafiftengariban
Osman Hafiftengariban 4 gün önce
@hakan hakan yaa kapatamıyoruz işte
hakan hakan
hakan hakan 4 gün önce
@Osman Hafiftengariban Yaw he he daha fazlasını biliyon:))))) İstediğimiz zaman kapatamıyoruz deyip, biliyorum diyor:)))))) Boğazlar doğal su yoludur, kapatamazsın zaten:))))) Bu andlaşmadan, bir siz, bir de abd rahatsız:)))))
Osman Hafiftengariban
Osman Hafiftengariban 4 gün önce
Tam anlatmamışsınız ki yanlı bi anlatım olmuş Möntröye itiraz edenlerin neye itiraz ettiğinden hiç bahsedilmemiş.
BLADEM
BLADEM 4 gün önce
Benim şahsi görüşüme göre ülkemiz cumhuriyetin ilanından bu yana hep bir şekilde sömürge mantığı ile yönetilmiş. Ama bu yönetim öyle ince hesaplar ile yapılmış ki insanlar sömürge olduğunun bile farkına varmamış. Ülkenin başına düzenli olarak ülkeyi frenleyen olaylar gelmiş. üretmek istediğinde engellenmiş. Kaynaklarını bile verimsiz şekilde kullanmak zorunda bırakılmış. Eskiden ülkenin nufusu az diye bu o dönemlerde çok dikkat çekmemiş halk zaten tarım hayvancılık ile geçimini yerine getirebiliyormuş. ama bu gün nufus fazla artık tarım da hayvancılıkta yetmiyor. halk köyde yaşamak istemiyor. şehirde iş imkanı yok, sermaye yok. Yani 25 yaşına gelmiş bir genç okumamış meslek edinmemiş ise o yaşa kadar ortada nasıl kalıyorsa 100 yıllık ülke bu gün aynı şekilde ortada kalmış. Ne geçmişte üretmiş ne de biriktirmiş. Bu video da bile konuşan uzmanlar kendileri ile çelişiyor neden ? Şimdi adam diyor ki montrö boğazları kapsıyan bir sözleşme. Yani çanakkale boğazından başlıyor istanbul boğazına kadar devam ediyor. bu ortada kalan deniz marmara denizi ve bu denize 2 giriş tek var biri çanakkale boğazı biri istanbul boğazı. uzmanın dediğine göre bu istanbul boğazına kanal istanbul projesi yapılırsa montrö baypas edilmiş oluyor ? Şimdi diyelim ki amerikan uçak gemisi karadenize geçmek istiyor. bu gemi çanakkale boğazından kanal istanbul olsada geçemeyecek olmasada geçemeyecek nasıl bir baypas etmiş oluyor ? Bu baypasın gerçekleşmesi için tonlarca ağırlıktaki o geminin saros körfezinden karadan bir anda marmara denizine girmesi gerekiyor sanırım. Yani sözleşme ile kanal istanbulun bir biriyle alakası yok. Şimdi kitle yönetimi ile insanların algılarını yönetiyorlar. Mesela kırmızı eşyalar ile donatılmış bir odadaki tek farklı renk sarı bir bardak olduğunu düşünün. sizi bu odaya koyup bir eşya seçmenizi isteseler insanların büyük çoğunluğu sarı bardağı seçer. Hatta size bu odada yaşamak için süre tanısalar o sarı bardağı çok duygusal olarak seversiniz sempati oluşturursunuz. Şimdi bunların hepsini özgür iradenizle yapmış gibi hissedersiniz ama gerçekte olay öyle değildir. Malesef tüm kitle yayın organlarında bu tarz çarpıtıcı bilgilerin bilinçli olarak anlatıldığını düşünüyorum. insanları bir şeylere inandırıp yönetmeye çalışıyorlar.
BLADEM
BLADEM 4 gün önce
@hakan hakan afrikanın kaynakları sömürülüyor. Ülkemizin sahip olduğu öyle çok para getiren büyük kaynakları mı var ? Bizim en büyük kaynağımız insanımız. Türkiye vergi ile ayakta kalan bir ülke. Bu gün dünyada en çok vergi ödeyen devletlerden biriyiz. Ama devletimiz hala yatırım yapamıyor bir şey üretemiyor. çünkü üretim için gereken enerji kaynağından hammadeye kadar herşeyi ithal etmen gerekiyor. herşeyi ithal edersen maliyetin yükseliyor. maliyet yükselince fiyatın fiyat yükselince rekabet gücün gidiyor. yani seni sömürenler düzeni koymuş sana bir şey ürettirmeden sürekli satıyorlar. Bu da modern sömürme şekillerinden biridir.
hakan hakan
hakan hakan 4 gün önce
@BLADEM Ne gelsin?
BLADEM
BLADEM 4 gün önce
@hakan hakan gerçekler bu her sömürge denilince aklınıza afrika ülkeleri gibi aç bırakılmış eğitimsiz bırakılmış ülkeler gelmesin.
hakan hakan
hakan hakan 4 gün önce
Sömürge falan, bunlar çok yanlış sözler.
Ferruh Kilic
Ferruh Kilic 4 gün önce
Möntö sözleşmesiyle kanal Istanbulun ne alakasi var yapay kanal yapiyon buranin kurallarida koncak aynen Bogazlar gibi insanlarin kafasini karisdirmayin
kerim uzuntaş
kerim uzuntaş 4 gün önce
Montrö anlaşmasının turkiyeye bir faydası yok abd iki gemi gönderecek türkiye hazırlık yapsın boğazları açık tutsun korumaları sağlasın bedava gelip geçsin bu anlaşma bir koleliktir dünya devletlerine hırdavat hizmetkarliktir. Bunu anlamak için okur yazar olmaya gerek yok gören göz işiten kulak bunu çok iyi anlar...
hakan hakan
hakan hakan 4 gün önce
Doğal su yolundan zaten para alamazsın:)))) bu 1. 2. Sİ Montrö ne sağlıyor biliyormusun? Amerikan donanması, Ege ve akdeniz'de olduğu gibi, bizi kuşatamıyor. Başka ne olmasını isterdin?
Emrah Demir
Emrah Demir 4 gün önce
O kadar boş yorumlar var ki nasıl BOP eş başkanı safsatası elinizde patlayıp yalan çıktı ise bu balonda oatlayacak elinizde Türkiye bölgesel güç haline getiren Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Suriye de Irak'ta Karabagda Libya'da destan yazan Türkiye Emin adimlarla yoluna devam edecektir kimsenin şüphesi olmasın 🇹🇷🇹🇷😔
Vedat AKYILDIZ
Vedat AKYILDIZ 4 gün önce
Bırakın cehepe yalan larını bunların hayatı yalan bir yalan atıyor ortaya kırk kişi çıkaramıyor bunların işi gücü darbe anca yönetime öyle gelir
Mami Senpai
Mami Senpai 4 gün önce
@hakan hakan kullanamıyor o boşver knk
hakan hakan
hakan hakan 4 gün önce
Bunun chp ile ne alakası var? Biraz kafanı çalıştır
Osman Hamurcu
Osman Hamurcu 4 gün önce
Kanal ile değişimin bı alakası yok gördüğünüz gibi herhangi bi taraf istediği zaman tartışmaya açabiliyor sözleşmeyi
okancan emuce
okancan emuce 4 gün önce
3.5 atin siz güle güle montrö....
hakan hakan
hakan hakan 4 gün önce
İlla Amerikanın kucağına oturacaz diyorsun yani?
tarih tekerrür
28:48
140journos
görünümler 2,5 Mn
Çok Güzel Hareketler 2 - 80.Bölüm
2:8:17
Çok Güzel Hareketler
görünümler 1,9 Mn
Bab Al Hara S11 مسلسل باب الحارة  ـ  الموسم 11 الحادي عشر ـ الحلقة 1 الاولى كاملة  ـ
43:22
Kaband Art Production | قبنض للإنتاج والتوزيع الفني
görünümler 303 B
Alev Alev 23. Bölüm 2. Fragman
1:07
Alev Alev
görünümler 787 B
Kanal İstanbul'un çevreye etkisi ne olacak?
19:03
BBC News Türkçe
görünümler 215 B
Bitcoin: Türkiye'de kripto paralara artan ilgi
14:33
BBC News Türkçe
görünümler 82 B
1980'lerde Türk ekonomisi belgeseli: 1. bölüm
23:37
BBC News Türkçe
görünümler 786 B
Çok Güzel Hareketler 2 - 80.Bölüm
2:8:17
Çok Güzel Hareketler
görünümler 1,9 Mn
Bab Al Hara S11 مسلسل باب الحارة  ـ  الموسم 11 الحادي عشر ـ الحلقة 1 الاولى كاملة  ـ
43:22
Kaband Art Production | قبنض للإنتاج والتوزيع الفني
görünümler 303 B
Alev Alev 23. Bölüm 2. Fragman
1:07
Alev Alev
görünümler 787 B
Şanışer - Kuytu Köşelerde (Official Video)
3:57
Savaşçı - 101. Bölüm Fragmanı
0:49
Limon Tv
görünümler 290 B
SURVİVOR 69. BÖLÜM FRAGMANI | KORKU DOLU ANLAR!
2:08
Survivor Türkiye
görünümler 1,6 Mn